Потребител

Подаване на декларация по чл.22в, ал.8 за данъчно облекчение



До кога се подават декларациите по чл.22в, ал.8 за данъчно облекчение? Кой ги подава, лично или фирмата? Какви документи освен декларацията и бележка за доходите се представят и служебната бележка? По месеци ли трябва да е разбита или общо за годината?

До 14 април 2015 г. съм работила на едно место, а от 15 април 2015г. съм в друга фирма.



Отговори

  • Здравейте,

    след промените в ЗДДФЛ отново е въведено данъчно облекчение за отглеждане на малки деца. Това облекчение се ползва с подаване на ГДД по чл.50 от ЗДДФЛ (това е годишната данъчна декларация за ФЛ, която се подава до 30.04.2016г.). Като основно правило е, че от сумата на данъчните основи за определяне на ДОД можете да приспаднете следните суми:
    1. 200лв при едно НЕНАВЪРШИЛО пълнолетие дете
    2. 400лв. при две НЕНАВЪРШИЛИ пълнолетие деца
    3. 600лв. при три и повече деца;
    Разбира се има условия, които трябва да са спазени, за да се ползва облечението, като те са изрично изброени в закона:
    - към 31.12 детето да е местно лице
    - детето да не е навършило пълнолетие
    - детето да не е настанено в дом или друга институция на пълна държавна издръжка
    - родителят да не е лишен от родителски права
    - над детето не е установено попечителство или настойничество.
    Ако желаете да не подавате ГДД и работите на трудов договор, то тогава можете да ползвате облекчението през работодателя Ви, който така или иначе е длъжен на годишна база да преизчисли осигурителния Ви доход, като за целта трябва да му предоставите ДЕКЛАРАЦИЯ ПО ЧЛ.22В, АЛ.8 ОТ ЗДДФЛ в срок от 30.11 до 31.12; Бланка на декларацията има в сайта на НАП.

    Поздрави,
    Станислав Колев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДФЛ

-->