Задай въпрос тук
Емилия Стоянова Емилия Стоянова Потребител

Прекратяване на трудов договор, по време на който лицето е упражнило право на пенсия



Работодател изпраща до НОИ заявление за предоставяне на информация по чл. 328, ал. 3 от КТ. От отговора на НОИ разбира, че има работници и служители, които са упражнили правото си на пенсия за осигурителен стаж и възраст без прекратяване на трудовите договори. Има ли право работодателят да прекрати договорите на съответните служителите на основание чл. 328, ал. 1, т. 10?



Отговори

  • Здравейте,

    Възможно е да бъде прекратен трудов договор поради това, че работникът е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст , независимо от обстоятелството, че лицето вече е пенсионер.

    Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя при придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст

    За справка: чл. 328, ал. 1, т. 10 от КТ

    Моля, имайте предвид, че това е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Виктория Йотова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->