Дафинка Рибникова Дафинка Рибникова потребител

Осигуряване по ДУК



Здравейте,
Трябва ли при започване на осигурявене по ДУК като управител в ООД да се обявява в НАП, както се прави с трудовите договори? Само декларация 1 ли се подава всеки месец?



Отговори

  • Здравейте,

    ДУК не е вид договор по Кодекса на труда, а е договор, съгласно ТЗ. Това означава, че не се подава уведомление на основание чл. 62, ал.5 от КТ - нито до 3 дни от сключването му, нито в 7- дневен срок от датата на прекратяването му. Необходим е само протокол от ОС на дружеството.
    От гледна точка наосихуряването обаче и по-специално ЗДДФЛ - ДУК е приравнен на ТД, което означава, че се дължат социални и здравни осигуровки и ДДФЛ. Това означава, че следва да подавате както Декларация 1, така и Декларация 6 до 25-то число на следващия месец.

    Поздрави,
    Станислав Колев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->