Таня Ангелова Таня Ангелова Потребител

Съкращение по време на болничен



Здравейте,
В момента съм бременна в шести месец и от два месеца съм в болнични. Работя от 3 год на постоянен трудов, договор, но днес разбрах, че фирмата планира да закрие обекта, в който съм назначена.

Какви са правата ми? Могат ли да ми връчат предизвестие по време на болничен и ще ми дължат ли обезщетение при съкращение? Какъв е варианта при прекъсване на договора ми да получавам майчинство?



Отговори

  • Здравейте,


    Ако предстои съкращение поради закриване на даден обект работодателят може да ви връчи предизвестие за освобождаване от работа независимо, че сте в болничен.
    Важното е да се спази уговореният в трудовият договор срок за връчване на предизвестието, минималният който по Кодекса е 30 календарни дни или повече.
    След този срок вие ще бъдете освободена.

    Ако срокът за връчване не бъде спазен имате право на обезщетение по чл. 220 от КТ.
    След като бъдете освободена имате право на обезщетение по чл. 222 ал.1 от КТ - една брутна заплата за оставане без работа или ако започнете работа, която е по- ниско заплатена, бившият ви работодател следва да ви заплати разликата до една брутна заплата, която сте взимали при него.

    Поздрави,
    Адриана Ноева
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->