Мария  Иванова Мария Иванова Потребител

Неплатен отпуск по чл.167а



Здравейте,
След навършване на 2 годишна възраст на детето на служителка, която е по майчинство, кой отпуск първо може да ползва? Този по чл. 155 от КТ или този по чл.167а от КТ?

При положение, че има назначен друг служител по заместване, неговият договор би трябвало да се прекрати от датата на завръщане на служителя, т.е след като ползва заявенят от него платен или неплатен отпуск. Ако вие тълкувате по друг начин обстоятелствата, моля да споделите.





Отговори

  • Здравейте,

    Няма законова норма, която да определя в каква последователност да се използват двата отпуска. Носителят на субективното право на отпуск сам ще определи кой отпуск първо да ползва и кой след това. При положение, че има назначен друг служител по заместване, неговият договор трябва да се прекрати от датата на завръщане на служителя, тоест след като ползва заявеният от него платен или неплатен отпуск.

    За справка: чл. 155, ал.1 КТ; чл. 167а КТ

    Моля, имайте предвид, че това е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Виктория Йотова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->