Евелина Вълчева Евелина Вълчева Касиер

Самоосигуряващо се лице, полагащо личен труд в ЕООД



Здравейте,
Самоосигуряващо се лице, собственик на ЕООД с положен личен труд. Необходимо ли е да му се удържа авансов данък, ако лицето си начислява ежемесечна сума за положен личен труд във връзка с дейността на фирмата му и трябва ли да се подава декларация по чл.55?



Отговори

  • Здравейте,

    съгласно § 1, т.26 от ЗДДФЛ - когато СОЛ полага личен труд в дружеството си и е решил да си изплаща възнаграждение, ЗДДФЛ приравнява правоотношението на трудово, от което следва, че освен социални и здравни осигуровки на лицето следва да се удържа авансово ДОД. За този доход не следва да се подава декларация по чл. 55 от ЗДДФЛ, но ФЛ има задължение да подава ГДД по чл. 50 от закона.


    Поздрави,
    Станислав Колев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДФЛ

-->