Стефка Христова Стефка Христова Потребител

Пенсиониране една година по-рано



Здравейте!
Какво трябва да направя, за да се възползвам от правото си да се пенсионирам една година по-рано? До момента имам трудов стаж от 37год. От коя дата е възможно такова пенсиониране?

Родена съм на 05.11.1956год. По професия съм медицинска сестра и до момента работя като такава в детски ясли.

Необходимо ли е предварително да уведомя работодателя си за намерението си да се пенсионирам по-рано? Ако „ДА”, в какъв срок от време трябва да направя това?

Полагат ли ми се 6 работни заплати при пенсиониране, при положение, че от 28.11.1984г. до момента работя като медицинска сестра в детски ясли в Общината, но в различни райони? В горепосочения срок от време имам прекъсване от 01.01.2011 год. до 30.04.2011 год. – 4 месеца бях регистрирана в бюрото по труда. След напускане по взаимно съгласие и от 01.05.2011 год. до 12.06.2011 год бях безработна, до назначаването ми отново на работа в детски ясли.



Отговори

  • Здравейте,

    За пенсиониране за осигурителен стаж и възраст през 2016 година по чл.68 ал.1 от КСО следва да сте достигнали за жените: възраст 60 г. 10 м. и осигуритителен стаж 35 г. 2 м.

    За да се ползвате от правото си за ранно пенсиониране следва да отговаряте на точно определени условия съгласно новата норма на чл.68а от КСО и да се пенсионирате до една година по-рано от възрастта ви посочена по горе:
    възраст 59 години и 10 месеца и осигурителен /не трудов/ стаж 35 години и 2 месеца. По данните които сте дали след 05.09.2016 вие ще достигнете възрастта.

    Имайте предвид, че,
    1. този вид пенсия се отпуска винаги от датата на подаване на заявлението за пенсиониране в НОИ.
    2. веднъж отпусната тя се изплаща пожизнено в намален размер с 0,4 на сто за всеки месец съгласно чл.70 ал.13 от КСО и чл. 15 от НПОС.
    3. Ако след пенсиониране продължите да работите и да се осигурявате и поискате преизчисление на пенсията по чл. 102 след преизчислението и тя отново ще бъде намалена с 0,4 на сто за всеки месец.
    4. Веднъж ползвали ли сте се от правото на ранно пенсиониране няма да имате право на при навършване на обща пенсионна възраст да поискате отпускане на пенсия на това основание /чл. 68 ал.1-3/

    Не е нужно да напускате работа, за да подадете документите си за пенсиониране,
    но работодателят ще трябва да ви издаде при необходимост за пред НОИ формуляри за пенсионен стаж и/или доход УП-2 и УП-3.

    Поздрави,
    Адриана Ноева


  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи с КСО

-->