Потребител

Осигуряване на собственик на ЕООД



Здравейте,
Може ли собственик на ЕООД да полага личен труд в него и да се осигурява като СОЛ без възнаграждение? В такъв случай отпада ли подаване на ГДД по чл. 50?



Отговори

    • 20 Apr 2016 17:39
    • (Потребител)
    • 0
    никой ли не знае
  • Здравейте,

    когато СОЛ е взел решение да полага труд в собственото си дружество и за работата да получава възнаграждение, то тогава съгласно § 1, т. 26, буква "и" от ДР на ЗДДФЛ - правоотношението е приравнено на трудово, от което следва, че освен осигуровки, на лицето трябва да се удържа авансово и данък. Когато правоотношението е приравнено на трудово, това означава, че съответното лице е придобило доход, който следва да бъде деклариран в декл. по чл. 50 от ЗДДФЛ.
    Единствено СОЛ без личен труд няма задължение да подава ГДД по чл. 50, ако през годината не е реализирал някакъв вид доход.

    Поздрави,
    Станислав Колев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->