Михаил Станишев Михаил Станишев Потребител

Заповед за прекратяване на ТД



Здравейте,



Искам да попитам, задължително условие ли е в заповед за прекратяване на ТД да се опишат дните платен отпуск, за които трябва да му се плати обезщетение?


Отговори

  • Здравейте,

    Заповедта за прекратяване е писмената форма на уреждане на правно-частни отношения. В нея задължително се вписва работодателят, името на служителя, основанието му за прекратяване и подпис и/или печат на работодателя.
    Ако въпросът ви е дали има нормативно указание да се вписва обезщетението по чл.224 от КТ за неизползван отпуск или други обезщетения отговорът е не.
    Неупоменатите в заповедта обезщетения не означа, че те не са дължими от работодателя.
    Това са пожелателни реквизити, които присъстват в заповедта и се използват от други обществени институции, като Социална служба или Бюро по труда.

    В Кодексът на труда задължително е посочено, че при напускане на служителя сте длъжни да впишете всички изплатени обезщетения при прекратяването му. /чл.349 ал.1 т.10 от КТ/

    Поздрави,
    Адриана Ноева
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->