Теодора Добрева Теодора Добрева Продавач-консултаант

Напускане на работа с предизвестие



Здравейте,
Аз работя като продавач-консултант и се водя на работа от 23.11.2015 година. По трудовия ми договор срокът на предизвестието при прекратяване на трудовия договор се определя на 30 дни и е еднакъв и за двете страни. Аз като работник предоставих предизвестието ми на 25.04.2016г., но и също и така имам 20 дена годишен основен платен отпуск, от който нито един ден не съм ползвала. В този случай искам да разбера какви са вариантите за него: мога ли да го използвам колкото дни имам преди да напусна въпреки, че предизвестието ми тече или моя работодател трябва да ми я плати при напускане? И като знаете, че съм на работа от 23.11.2015 до 25.05.2016 (края на моето предизвестие), на колко дни на отпуск имам право?



Отговори

  • Здравейте,

    предизвестието при прекратяване на трудовото правоотношение тече и по време на платения годишен отпуск, което означава, че за вас не би имало пречка в срока на предизвестие да излезнете в платен годишен отпуск. Колкото до масия отпуск, по закон минималният размер е 20 работни дни, като страните могат да уговорят и по-голям размер, като друга важна особеност е, че той се полага на пропорционална база. Във вашия случай това означава, че докато сте на работа при сегашния си работодател (25.05.2016г.) Ви се полагат 8 дни отпуск, който ако не бъде използван до края на срока на предизвестието следва да се изплати като обезщетение при прекратяването на договора Ви на основание чл.224 от КТ. За изминалата 2015г. отново Ви се полага отпуск на пропорционална база (23.11.2015 - 31.12.2015) равняващ се на 2 работни дни. Ако те не са ползвани през 2015г. работодателят е длъжен да ги прехвари за текущата година и съответно, ако към датата на прекратяване на договора не са използвани да бъдат изплатени отново на основание чл.224 като обезщетение за неизползван платен годишенн отпуск.

    Поздрави,
    Станислав колев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->