Валери  Михайлов Валери Михайлов Потребител

Изтичане на изпитателен срок



Здравейте,
Започнах работа на 17.11.2015г.

Относно договора:
- Чл.67, ал.1. т.1;
- Изпитателен срок 6 месеца – чл. 70 от КТ (в полза на двете страни);
- Пълно работно време / 40 часа седмично/. Изчислява се сумирано;

Ползвал съм платен отпуск 5 работни дни (от понеделник до петък). Работим по 8 часа на ден. 

Кога е последният ден от изпитателния срок? Кой е последният ден, в който една от страните може да прекрати договора без предизвестие? Има ли значение, колко са моите отработени дни през месеца към този ден?



Отговори

  • Здравейте,

    съгласно чл. 70, ал. 4 от КТ, в срока за изпитването не се включва времето, през което работникът или служителят е бил в законоустановен отпуск или по други уважителни причини не е изпълнявал работата, за която е сключен договорът. Именно затова срокът за изпитване ще се удължи с пет дни, тоест няма да изтече на 17 май 2016г., а ще изтече на 24 май 2016г, но тъй като 21, 22, 23 и 24 май са неработни, договорът може да бъде прекратен без предизвестие в последния работен ден преди изтичане на срока, който се пада 20 май 2016г.

    Също така е важно да имате предвид "по други уважителни причини не е изпълнявал работата", например дните, които сте отсъствал поради болест, те също ще удължат срока Ви на изпитване.

    Поздрави,
    Цветан.
  • Благодаря за бързия отговор!

    Поздрави,
    Валери Михайлов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->