Славена Славова Славена Славова служител в заведение за бързо хранене

Погасяване на кредит от физическо лице на МРЗ и с ТЕЛК



Здравейте,
От два месеца започнах работа в заведение за бързо хранене. Иначе съм с ТЕЛК от няколко години. Преди няколко дни ми се обади експерт досъдебно производство, да си погася кредит от 800лв, който съм взела преди 6 години под натиска на човека, с когото живеех.

След трудовия договор веднага се свързали с шефа ми. Как стоят нещата в този случай?



Отговори

  • Здравейте

    Удръжките от трудовото ви възнаграждение са регламентирани в чл.446 от ГПК. Тоест несеквестируемия ви доход, ако изпълнението е насочено върху трудовото възнаграждение или върху друго каквото и да е възнаграждение за труд, както и върху пенсия, чийто размер е над минималната работна заплата, може да се удържа само:

    1. ако осъденото лице получава до 300 лв. месечно - една четвърт част, ако е без деца, и една пета, ако е с деца, които то издържа;
    2. ако осъденото лице получава от 300 до 600 лв. месечно - една трета част, ако е без деца, и една четвърт, ако е с деца, които то издържа;
    3. ако осъденото лице получава от 600 до 1200 лв. месечно - една втора част, ако е без деца, и една трета, ако е с деца, които то издържа;
    4. ако осъденото лице получава над 1200 лв. месечно - горницата над 600 лв., ако е без деца, и горницата над 800 лв., ако е с деца, които то издържа.

    Месечното трудово възнаграждение използвано по горе се определя, след като се приспаднат дължимите върху него данъци и задължителни осигурителни вноски.

    Поздрави,
    Николай Иванов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->