valeri kirilov valeri kirilov Потребител

Запор на пари по болничен



Когато имаш запор, имат ли право да запорират парите от болничен?



Отговори

  • Здравейте,

    Според Кодекса за социално осигуряване, по - конкретно в чл. 114а, е посочено, че върху паричните обезщетения и помощите, изплащани по този кодекс, не могат да се налагат запори по реда на Гражданския процесуален кодекс и Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.

    Парите от болничен са обезщетение именно по този Кодекс, следователно нямат право да Ви ги удържат.

    Друг е въпросът, ако тези пари са налични в банкова сметка, която може да бъде запорирана. В този случай във Ваша тежест е да докажете произхода им и това, че срещу тях не може да бъде насочено принудително изпълнение.

    Поздрави,
    Цветан
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->