Весела Иванова Весела Иванова Потребител

Трудов договор и ДУК



Здравейте !

Собственик на АД управлява капитала на ЕООД чрез Договор за управление и контрол. Възможно ли е в ЕООД-то да му бъде пуснат трудов договор в качеството му на управител?

Извинявам се, ако въпросът ми е повтарящ се или твърде глупав, но съм начинаеща!

Благодаря предварително за отделеното време!



Отговори

  • Здравейте,

    съгласно чл. 141, ал. 7 от ТЗ - отношенията между дружеството и управителя се уреждат с договор за възлагане на управлението. Договорът се сключва в писмена форма от името на дружеството чрез лице, оправомощено от общото събрание на съдружниците или от едноличния собственик. От това следва, че едноличният собственик на капитала в едно ЕООД не може да сключи сам със себе си трудов договор. Лицето може да управлява дружеството или с подписването на ДУК или като самоосигуряващо се лице (СОЛ), с или без полагането на личен труд.
    Във втория случай лицето следва да подаде ОкД-5 в 7- дневен срок от започване на дейността като СОЛ.

    Поздрави,
    Станислав Колев
  • Благодаря Ви !
  • Здравейте !
    Има ли възможност Общото събрание на АД да вземе решение и да назначи Управителя на ЕООД на трудов договор ?
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->