ст.счетоводител

Условия за ползване на платен отпуск при сключване на брак



Здравейте,

Имам ли право за разсрочено ползване на допълнителният платен отпуск, съгл. чл.157 от КТ при встъпване в брак, вместо както е по наредбата - деня на встъпване в брак и следващия работен ден?

Понеже ползвам болничен за задържане по време на бременност, интересувам се губя ли правото на този отпуск след като отида на работа? И какви са условията за ползване на този вид отпуск от работещ - бъдещият ми съпруг в случай на бракосъчетание през петъчен или неделен ден?

Благодаря за компетентните ви отговори! Хубав и спорен ден!



Отговори

  • Здравейте,

    целта на отпуска по чл. 157, ал.1, т. 1 е да Ви осигури възможност да сключите брак, като Ви осигурява почивни дни точно и конкретно за това събитие и не може да бъде използван след това.

    Има отпуски, които получавате като допълнителни дни към основния Ви отпуск, които можете да ползвате, когато Вие прецените, но отпуска за бракосъчетание не спада в тази графа.

    Поздрави,
    Цветан Терзийски
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->