Задай въпрос тук
Жанет Велкова Жанет Велкова Потребител

Служебен отпуск за учителите при извънредни ваканции



Здравейте!

По професия съм учител. През последният месец бяха обявени извънредни ваканции за учениците. Ние, учителите, имаме ли право на служебен отпуск за тях? Ако да - колко дни и за календарна или учебна година са те? До сега знам, че имахме право на 3 дни за календарна година. Сега директорът твърди, че има промяна в новия ЗПУО.



Отговори

  • Здравейте, г-жо Велкова,
    съгласно Наредбата за работното време, почивките и отпуските - чл. 24, учителите имат право на удължен платен годишен отпуск в размер на 48 дни. Извънредните ваканции за учениците са неучебни за децата, но са присъствени за учителите и за да отсъствате и Вие, трябва да ползвате от платения си годишен отпуск.
    Съгласно чл. 105 от ЗПУО директорът може да обяви до три учебни дни за една учебна година за научебни, но присъствени дни. Дните, в които образователният процес временно е преустановен, съгласно някакво задължително предписание на компетентен орган са неучебни, а не неприсъствени. Това означава, че в случай на извънредни ваканции за персонала на училището е присъствен ден.



    Поздрави,
    Доника Маринова


  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->