Диана  Ангелова Диана Ангелова Потребител

Изготвяне на ГФО



Здравейте.

Мои близки ме помолиха да им изготвя ГФО на фирмата. Възможно ли е да го изготвя, като физическо лице-съставител, или да направим договор за извършване на счетоводна услуга, без да се дължи възнаграждение? С този договор ще бъде ли изпълнено условието на облигационно правоотношение?

Благодаря предварително!



Отговори

  • Здравейте,

    За да бъде съставител на ГФО, съответното физическо лице задължително следва да бъде в трудово, или в облигационно правоотношение с предприятието.
    В това правоотношение, да бъде включено задължението да съставя годишните финансови отчети на дружеството.
    За данъчни цели това правоотношение следва да бъде възмездно, за да не е налице отклонение от данъчно облагане.

    За справка, Глава първа, Раздел VI от Закона за счетоводството, както и чл. 77 от ЗДДФЛ и чл. 16 от ЗКПО.

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Кристина Кондратюк
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->