Nnikita Ivanova Nnikita Ivanova Потребител

Осигуровки за хонорар под МРЗ



Здравейте,

Лице получава хонорар под МРЗ. За същия месец лицето има болничен за работата му по трудов договор.

Трябва ли да се начисляват осигуровки в този случай?



Отговори

  • Здравейте,

    При извършване на дейности и получаване на възнаграждения по граждански договори, получателите на сумите следва да декларират пред платеца следните условия:
    1. Дали са самоосигуряващи се лица
    2. Дали работят и получават възнаграждения на други основания - например по трудово правоотношение

    Платеца на дохода е длъжен да удържи и внесе осигурителни вноски в следните случаи:
    1. Когато сумата по сметката намалена с нормативно признатите разходи надвишава размера на минималната работна заплата за страната за съответния период.
    2. Когато лицето, получател на сумата, е осигурено и на друго основание за същия период. В този случай размера на сумата по сметката няма значение.

    В отговор на вашия въпрос ще обобщя, че ще се начислят осигуровки, тъй като лицето е осигурено на друго основание/трудов договор/.

    Поздрави,
    Виктория Йотова
  • В случай, че целия месец е в болнични също ли се дължат осигуровки по ГД?
  • Здравейте,

    В случай, че целия месец лицето е в болнични също ще се дължат осигуровки по ГД. Без значение е дали лицето е в болничен или не, то ще бъде осигурено на друго основание - трудов договор и по ГД ще се дължат осигуровки.

    За справка: чл. 4 или чл. 4а, ал. 1 от КСО

    Моля, имайте предвид, че това е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Виктория Йотова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->