Б. Т. Б. Т. Потребител

Осигуряване на граждански договор



Здравейте,



Имаме работник на граждански договор. Работодателят длъжен ли е да го осигурява и да праща д-1 и д-6 или работникът трябва да се самоосигурява?



Поздрави!


Отговори

  • Здравейте!

    Работникът ще се самоосигурява, само ако е регистриран като самоосигуряващо се лице.

    Осигуровки за фонд Пенсии, ДЗПО и ЗО се внасят от възложителя, когато изплатената сума по граждански договор след приспадане на нормативно признатите разходи е равна или над минималната работна заплата. Същите осигуровки се дължат и ако сумата е под МРЗ, но лицето се осигурява и на друго основание през съответния месец. За справка чл.4 ал. 3, т.5 и 6 от КСО.

    Съгласно чл. 3 ал.1 т.3 от Наредба № Н-8, Декларация образец №1 се подава в съответната ТД на НАП от осигурителите, клоновете и поделенията им за лицата, работещи без трудови правоотношения - до 25-о число на месеца, следващ месеца на изплащане на възнаграждението.
    Декларация образец №6 се подава в същия срок за подаване на Декларация №1- чл.3, ал.3, т.1 от Наредба № Н-8.

    Поздрави!
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи с КСО

-->