Задай въпрос тук
Velizara  Stoyanova Velizara Stoyanova Потребител

Болничен за гледане на болно дете



Здравейте,



Имам болничен за гледане на болно дете, издаден от педиатъра за 14 дневен срок. След края на тези 14 дни детето е хоспитализирано в болнично заведение и аз го придружавам. Към момента все още сме в болницата. Въпросът ми е на колко дни болничен общо имам право за една година за гледане на дете? Възможно ли е, ако детето мине на ЛКК продължителността на болничния да се удължи? До преди това не съм излизала в болничен за мен или детето.


Отговори

  • Здравейте,

    Парично обезщетение при условията и в размера на паричното обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изплаща и за:
    1. гледане или належащо придружаване за медицински преглед, изследване или лечение в страната или в чужбина на болен член на семейството над 18-годишна възраст - на всеки осигурен до 10 календарни дни през една календарна година;
    2. гледане или належащо придружаване за медицински преглед, изследване или лечение в страната или в чужбина на болно дете до 18-годишна възраст - до 60 календарни дни през една календарна година общо за всички осигурени членове на семейството; в този срок не се включва времето за гледане на дете по т. 3-5;
    3. гледане на дете под карантина до 18-годишна възраст, болно от заразна болест - до изтичането на срока на карантината;
    4. гледане на болно дете до 3-годишна възраст, настанено в заведение за болнична помощ заедно с осигурения - за времето, през което осигуреният е бил в заведението;
    5. гледане на здраво дете, върнато от детско заведение поради карантина - докато трае карантината.

    За справка: чл. 45 от Кодекса за социално осигуряване

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Димона Стоянова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи с КСО

-->