Задай въпрос тук
валентина милушева валентина милушева народна певица

Прехвърляне на майчинство



През Януари 2018 детето ми става на 1 година и искам да прехвърля майчинството на баща ми, на който му остава 1 година до пенсия. Какво може да се направи?



Отговори

  • Здравейте,

    Отпускът поради бременност, раждане и осиновяване може да се прехвърли на някой от родителите на майката само ако бащата на детето е неизвестен или е починал и детето е навършило 6-месечна възраст. Ако не попадате в тази хипотеза, можете да прехвърлите отпуска само на бащата на детето. След като детето навърши 1 година, можете да ползвате отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст, като този отпуск можете да прехвърлите на някой от родителите си или родителите на бащата на детето, стига те да работят по трудово правоотношение. И двата отпуска се зачитат за трудов и осигурителен стаж. За повече информация: чл. 163 и чл. 164 от Кодекса на труда.

    Моля, имайте предвид, че това е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Митко Димов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи с КСО