Задай въпрос тук
Accounting Sofia Accounting Sofia Счетоводител

Преотдаване под наем



Здравейте,

Физическо лице е собственик на недвижим имот. Това физическо лице е управител на фирма "Х". Може ли фирма "Х" ( на която физическото лице, собственик на имота, е и управител) да отдава под наем недвижимия имот на фирма "У". Какви договори е необходимо да бъдат сключени? Ясно е че при сключване на договор за отдаване под наем между фирма "Х" и фирма "У" ще се издава фактура за наема. А физическото лице как може да бъде отвързано с това отдаване под наем?


Отговори

  • Здравейте,

    дружество "Х" не може да отдава под наем имот, който не е негова собственост и не е включен в патримониума му. За да бъде отдаден имотът на другото дружество (фирма "У"), между дружество "Х" и неговия управител следва да бъде сключен договор за наем на недвижимия имот, който следва да бъде отдаван по пазарни цени, тъй като лицата са свързани. По този начин дружество "Х" ще има вещното право да преотдава имота на дружество "У". Препоръчително е в договора между фирма "Х" и управителя й да има клауза, в която изрично е упоменато правото на дружество "Х" да преотдава наетия имот на трети лица (ФЛ и ЮЛ).

    За справка: чл. 234 от ЗЗД

    Моля, имайте предвид, че това е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Станислав Колев
  • Благодаря за отговора!
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДФЛ