Лора Константинова Лора Константинова Потребител

Положен личен труд от собственик



Здравейте,



собственик на ЕООД полага личен труд в дружеството и получава възнаграждение за това. Брутната сума на възнаграждението е 460лв. ДОД е за сметка на дружеството, а осигуровките са за сметка на самоосигуряващото се лице. Счетоводните записвания са:



Дт Разходи за заплати

Кт Разчети със собственика 460лв



Дт Разчети със собственика

Кт ДОД 32,06

Кт Разчети за осигуровки (ДОО, ЗОВ, ДЗПО) - 139,38лв



Кое е правилно - да се преведе като възнаграждението в размер на 427,97лв (460лв - 32,06лв ДОД) по сметка на собственика и след това той да върне сумата за внесените от дружеството осигуровки в размер на 139,38лв Или е възможно и да се преведе сумата от 288,56лв.(460 - 32,06лв ДОД - 139,38лв Осигуровки). Във вторият вариант, ако е възможен следва ли собственика да декларира по някакъв начин, че е съгласен да му се удържи сумата за осигуровки?



Предварително благодаря


Отговори

  • Здравейте,

    за целите на облагане с ДОД, полагането на личен труд от собственици и съдружници, притежаващи поне 5% дял от дадено дружество, е приравнено на полагането на труд по ТД, т.е. самото правоотношение е приравнено на трудово.
    На работодателя следва да се преведе нетния размер на възнаграждението, което той е определил да получава, във вашия случай 288.56 лева.
    Не е необходимо неговото съгласие, тъй като по закон подобен тип правоотношения са приравнени на трудови.

    За справка:
    §1, т.26, б. "и" от ДР на ЗДДФЛ
    чл. 42 от ЗДДФЛ

    Моля, имайте предвид, че това е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Станислав Колев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->