Задай въпрос тук
Paraskeva Georgieva Paraskeva Georgieva Потребител

Данък при продажба на ново жилище



Собственик съм на ново жилище, което искам да продам. От въвеждането му в експлоатация са минали 3 години. Апартаментът е в сграда, на която инвеститор съм аз.

Какви данъци ще трябва да платя като физическо лице, като се има предвид, че получавам и др. доходи, за които си плащам съответните данъци?



Отговори

  • Здравейте,

    Доходите Ви, придобити през календарната година от продажба на ЕДИН недвижим жилищен имот, не подлежат на облагане с данък, ако той е бил ваша собственост в продължение на повече от 3 години, тоест ако между датата на покупката и датата на продажбата му са изминали повече от 3 години.(за справка чл.13 ал.1 от ЗДДФЛ)

    Ако от дата на покупката до датата на продажбата все пак не са изминали 3 години, основата за изчисляване на данък е разликата между продажната цена и доказаната покупна цена, намалена с 10% нормативно признати разходи.
    Пример:
    Продажна цена 120 000лв.
    Покупна цена 100 000лв.
    Норм.призн.разх 10%
    Данък 10%

    ((120 000-100 000)- 10%)*10%= (20 000- 2 000)*10%= 1 800лв.

    Облагаемият доход и данъчната основа се определят за всеки източник на доход поотделно съгласно разпоредбите на ЗДДФЛ.

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Тодор Тодоров
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДФЛ

-->