Задай въпрос тук
Юлия Нейкова Юлия Нейкова Потребител

Трудов договор с изпитателен срок



Здравейте,

На 1.09.2016 г., постъпих като диспечер в "Столичен автотранспорт"ЕАД, поделение Дружба със срок на изпитване 6 месеца.

Впоследствие, след изтичането на изпитателния срок преминах на постоянен безсрочен ТД.

На 12.06.2017, по мое желание бях преназначена на същата длъжност и заплата в поделение Земляне.

Правилно ли е да имам допълнително споразумение на основание чл. 119, във връзка с чл. 67, ал.1, т. 1?

Редно ли е два пъти да имам срок на изпитване за една и съща длъжност?

На 7.12.2017, ме поканиха да напиша молба за постъпване.

На 11.12. 2017 ме информираха в средата на работния ми ден

да освободя работното си място, тъй като вече не съм техен служител.

Не съм подписала Заповедта за освобождаването.

Имам ли право да оспорвам това решение?

Моля за компетентният ви отговор.



Отговори

  • Здравейте.След като работите една професия с еднакви изисквания в различни поделения на едно дружество-приложима е нормата на чл.70ал.(5) от КТ (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) За една и съща работа с един и същ работник или служител в едно и също предприятие трудов договор със срок за изпитване може да се сключва само веднъж.
    Заявете това на работодателя си/или негов представител/, както и че всички претърпени от него финансови и правни щети ще произтекат от това негово решение ! Не подписвайте нищо, макар, че без връчена заповед не можете да се регистрирате евентуално в Бюрото по труда. Ако работодателят Ви не се откаже от уволнението, най-доброто решение е съдебно дело.

    kazimirc4

  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->