Задай въпрос тук
gergana ilieva gergana ilieva Потребител

Прекратяване на ТД по време на майчинство



Здравейте ,

В момента съм в отпуск по майчинство за отглеждане на дете до две годишна възраст. Назначена съм на постоянен трудов договор. Майчинството ми изтича на 24.02.2018 г. Бих искала да напусна по собствено желание и да започна работа на друго място в началото на март 2018г.

Мога ли по време на майчинството да подам молба за напускане с едномесечно предизвестие? Работодателят длъжен ли е да ми изплати отпуската за тези две години, ако не я ползвам или ако ползвам само част, остатъка от нея?

Благодаря предварително!



Отговори

  • Здравейте,

    Можете да подадете предизвестие за напускане по Ваше желание, когато прецените. Няма пречка това да стане и преди да изтече отпускът за отглеждане на дете.
    В случай, че не използвате полагащия Ви се платен годишен отпуск, Вашият работодател ще трябва Ви го заплати при прекратяване на трудовия Ви договор.

    Може се уговорите с работодателя си да напуснете по взаимно съгласие, по чл. 325, ал. 1, т. 1 от КТ и в този случай няма да е необходимо да спазвате уговорения в трудовия Ви договор срок за предизвестие.

    Поздрави,
    Вера Русинова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->