Задай въпрос тук
Maria Todorova Maria Todorova Счетоводство счетоводител

Авансови вноски по ЗКПО



Здравейте,

Имам следния въпрос :

ЕООД приключва за първа година с печалба 2017 г и следва през 2018 г да прави тримесечни авансови вноски.

Следва ли към ГДД по чл.92 да попълни Част Х-Деклариране на вида и размера на авансовите вноски-т.2 Тримесечни вноски и т.4. Размер на тримесечната вноска .

ИЛИ следва да подаде Декларация по чл.88 от ЗКПО и по чл.87а, ал.2 и 3 от ЗКПО за първоначално деклариране на тримесечни авансови вноски? И ако ДА, в Част II т.2 ли отбелязва, и в Раздел III кои справки се отбелязват?

Благодаря за отделеното време.



С уважение,

М.Тодорова


Отговори

  • Здравейте,
    Данъчно задължените лица, които са новообразувани (без новообразуваните, чрез преобразуване) и тези, чиито нетни приходи от продажби от предходната година са по-малко от 300 000 лева, не правят авансови вноски за корпоративния данък. Т.е Вие не сте задължени да правите авансови вноски за 2017 г., с което отпада и необходимостта да подавате декларация по чл. 88, тъй като с нея се декларират промени в авансовите вноски за текущата година.
    Тримесечните авансови вноски за 2018 г. следва да декларирате с ГДД по чл. 92. Ако през 2018 г. възникне съмнение, че размерът на КД значително ще се различава от размера на авансовите вноски, то тогава в срок до 15.12.2018г. ще можете да декларирате тези промени с декл. по чл. 88.
    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!
    Поздрави,
    Велислава Василева
    • 13 May 2018 16:41
    • Maria Todorova (Потребител)
    • Компания: Счетоводство
    • 0
    Благодаря за отговора.
    При вече подадена ГДД по чл.92 за 2017 г , внесена първата тримесечната авансова вноска до 15 април 2018 г в размер на 3000 лева , се прогнозира, че печалбата за 2018 г ще е повече. И тримесечната вноска се очертава да бъдекъм 5000 лв. Как следва да се попълни Декларация по чл.88 , сега до края на м.Май и каква ще трябва да е вноската второто и третото тримесечие, имайки впредвид и ненадвишаване на 20% тримесечната вноска.
    Благодаря за отделеното време
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗКПО

-->