Задай въпрос тук
Tanya Todorova Tanya Todorova Потребител

Отпуск след майчинство



Здравейте,

Втората година от майчинството ми изтича през м.10.2018 г., но възнамерявам да пусна детето си на ясла през м.04.2018 г., съответно ще трябва да прекратя майчинството си през м.04

Има ли право работодателят ми да ме принуди да ползвам целия си отпуск (5 дни - 2016 г., 20 дни - 2017 г. и 20 дни за 2018 г.) наведнъж преди да се върна на работа и как мога да го избегна? Моето желание е да ползвам 20 дни отпуск по-късно през годината. Имам ли право на това?

Предварително Ви благодаря!



Отговори

  • Здравейте,

    Съгласно чл. 176а ал. 2 от КТ, когато ПГО е отложен при условия и по реда на чл. 176 ал. 1 ( когато се ползва друг вид отпуск - майчинство ) правото на ползване се погасява по давност след изтичане на две години от края на годината. в която е отпаднала причината за неизползването му. Във Вашия случай 5-те дни от 2016г. все още могат да се използват през 2018г.

    Когато се върнете на работа през април 2018г. ще имате право да ползвате 5те дни от 2016г., 20-те дни от 2017г. и пропорционално на 4-те месеца от 2018г. дни, т.е. около още 5 дни - общо около 30 дни

    Няма причина да Ви задължи да използвате всичките 30 дни преди да се завърнете на работа. Няма пречка и после след писмена молба от Ваша страна да използвате 20 дни ПГО.

    Моля, имайте предвид, че това е лично становище на автора и няма обвързващ характер.

    Поздрави,
    Недялка Куфарова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->