Задай въпрос тук
Весела Иванова Весела Иванова Потребител

3 Март и СИРВ



Здравейте!

Имам следното питане :

при СИРВ на 12 часови смени на кои лица се начислява празничен труд и по колко часа ?

Смените са от 07 до 19ч и 19 до 07ч.

Благодаря на отзовалите се ! :)


Отговори

  • В чл. 264 от Кодекса на труда е описано, че работата през дните на официалните празници, независимо дали представлява извънреден труд или не, на работника/ служителя се заплаща според уговореното, но не по-малко от удвоения размер на трудовото му възнаграждение.
    Тази разпоредба се отнася за случаите, когато официалните празнични дни са включени в графика на работното време.
    Тоест, ако по график работника е бил на работа на 3-ти Март от 07:00 до 19:00 ч. Ще трябва да получи 100% увеличение за 12 часа. В случай че по график работника е бил на работа на 3-ти Март от 19:00 до 07:00 ч на 4-ти Март, то ще трябва да му се начисли 100% увеличение за 5 ч., които са в рамките на 3-ти Март.
    Когато работата на официалния празник е извън графика на работното време, тя представлява извънреден труд и отделно се заплаща с увеличение, уговорено между работника или служителя и работодателя, но не по-малко от 100 на сто, съгласно чл. 262, ал. 1, т. 3 от КТ.
    Когато не е уговорено друго, увеличението се изчислява върху трудовото възнаграждение, определено с трудовия договор.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->