Задай въпрос тук
Мария Мирчева Мария Мирчева потребител

Заем от Физическо лице



Може ли Физическо лице да даде заем от 9000 лв. в брой на Фирма , без да е необходимо да декларира това с ГДД и без да начислява лихви?


Отговори

  • Здравейте,
    Местно физическото лице може да отпусне заем към юридическо, но следва да сключи договор за заем, който да спазва принципа на справедливите пазарни условия и да предвижда пазарен лихвен процент. Тъй като заемът е под 10 000 лв. , и ако представлява единственият предаден от ФЛ, за него не възниква задължение за подаване на ГДД за календарната година, освен ако не е предоставял заеми и през предходни години и техният размер надвишава общо 40 000.
    Когато сумата бъде върната заедно с лихвата , доходът от лихви би бил необложен по друг закон и това ще породи задължение за подаване на ГДД от ФЛ, за получени доходи от лихви(чл.35 от ЗДДФЛ).

    Моля имайте предвид, че това е лично становище и няма обвързващ характер!
    Поздрави,
    Тодор Тодоров
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДФЛ

-->