Виктория Црънчева Виктория Црънчева Безработна

Необходим стаж за платено майчинство



Здравейте,

Имам трудов стаж 36 месеца. Към този момент съм безработна от 1 година и съм бременна във 2 месец. Бих ли могла да взема платено майчинство или ще е социално?



Отговори

  • Здравейте,

    Съгласно разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване: "Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане."
    Т.е. дневното парично обезщетение се изчислява на база на последните 24 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност.
    Дневното парично обезщетение не може да бъде по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната.

    За справка: чл. 49-50 КСО и чл. чл. 41, ал. 2-5 КСО.

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Анелия Батлева
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗЗО

-->