Задай въпрос тук
Юлиана Маратилова Юлиана Маратилова Счетоводител

Декларация по чл.55



Здравейте! За първи път ще подавам декларация.55.лицето е собственик на фирма и регистриран като самоосигуряващите се съдружник с над 5% капитал. Осигурява се през фирмата. Въпросът ми е той ли трябва да подаде декларация.55 или фирмата с Кеп? Работи по обектите на фирмата. Платежното по ЕгН или по Булстат? Къде в декларация.55 да посоча името на самоосигуряващия се и данъка?


Отговори

  • Здравейте,

    съгласно ЗДДФЛ, лицето което е изплатило доход на ФЛ следва да подаде декл. по чл. 55 за удържания данък за съответното тримесечие. В закона обаче е предвидена клауза за последното тримесечие от годината, като ФЛ само може да декларира удържания от него данък. Тази опция е възможна когато ФЛ подаде декларация пред платеца на доходи, че е самоосигуряващо лице и то само ще си внесе данъка.

    Поздрави,
    Иван Георгиев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДФЛ

-->