Задай въпрос тук
Даниела Николова Даниела Николова счетоводител

Физическо лице продава машина на ООД с протокол, декларира ли по чл.50



Физическо лице продава машина на ООД с протокол, стойността е над 10 хиляди лева.

Това е единствената такава продажба на лицето и не може да се смята, че развива икономическа дейност, както и че дължи данък, според мен.



Трябва ли да декларира продажбата в декларация по чл.50, както и трябва ли фирмата да декларира дохода в декларацията по чл.73?


Отговори

  • Здравейте,

    Доходът на физическото лице от продажбата на машината е необлагаем доход.

    След промените в закона, в сила от 01.01.2018 г., местните физически лица могат да декларират в годишната данъчна декларация по чл. 50 придобитите през годината необлагаеми доходи т.е. не са задължени.

    За разлика от тях, за предприятията платци на доходи, съществува задължение за посочване на изплатения доход във връзка с прехвърляне на имущество в справката по чл.73.

    За справка :
    чл.13 ал.1 т.2 ;
    чл.50а ;
    чл.73 ал.1 т.3 от ЗДДФЛ

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Виктория Петкова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДФЛ

-->