Задай въпрос тук
Kalina Aleksieva Kalina Aleksieva Потребител

Договори за наем на земеделски стопанин



Здравейте,

Земеделски стопанин има сключени договори за наем с физически лица. Трябва ли да се декларират в справка 73 ал. 1 от ЗДДФЛ, ако тези доходи са платени на лицата?

Равносилни ли са договорите за рента и договор за наем на земеделска земя?

Вече съвсем се обърках в ЗДДФЛ чл 13 пише, че доходите от рента са необлагаеми. Получателите на доходи, трябва ли да подават декл. по чл50?



Отговори

  • Здравейте,

    Предприятията и самоосигуряващите се лица - платци на доходи, изготвят справка по чл. 73 от ЗДДФЛ за изплатените през годината доходи по чл. 13, ал. 1, т. 24 - доходите, получени от рента, аренда или от друго възмездно предоставяне за ползване на земеделска земя, в случаите, когато годишният размер на съответния доход, изплатен на физическо лице, превишава 5000 лв. Справката по чл. 73 ал. 1 се предоставя в срок до 15 март на следващата година на териториалната дирекция на Националната агенция за приходите по мястото на регистрация на платеца на дохода.

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Елизабет Петкова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДФЛ

-->