Задай въпрос тук
Силвия Петрова Силвия Петрова Потребител

Вдовишка пенсия



Здравейте!

Баща ми почина на 01.03.2015 година(беше работещ),кога ще придобие майка ми право на вдовишка пенсия,като тя е родена на 29.07.1962 година?

Благодаря, предварително!


Отговори

  • Здравейте,

    Преживелият съпруг има право на наследствена пенсия 5 години по-рано от възрастта му за придобиване право на пенсия или преди тази възраст, ако е неработоспособен. Това означава, че когато е работоспособен, правото на преживелият съпруг на наследствена пенсия възниква пет години по-рано преди да достигне установената за него пенсионна възраст (възрастта, на която придобива право за пенсия за осигурителен стаж и възраст), като правото на пенсия за осигурителен таж и възраст при жените се придобива при навършване на възраст 60 години и 10 месеца и осигурителен стаж 35 години и 2 месеца.

    За справка чл. 82, ал.2 и чл. 68, ал.1 от Кодекса за социално осигуряване

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Елизабет Петкова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи с КСО

-->