Илияна Хулиян Илияна Хулиян счетоводител

ДДС при финансови услуги в ЕС



Здравейте, имам нужда от помощ за следният казус. Получихме кредит от финансово предприятие в Германия, регистрирано по ДДС там. Ние също сме регистрирани по ДДС в България, съгласно чл.100, ал.1. Получихме две фактури за обслужване и за комисионна, за отпуснатия заем. Фактурите са без ДДС, като не е цитиран никакъв член от европейската директива, на база на който не е начислено ДДС. Как трябва да се осчетоводят тези фактури? Съгласно нашето законодателство и чл.46 от ЗДДС, това са освободени сделки. Според мен трябва да минат през дневника по ДДС, и да влязат в колона 9 на дневника за покупки? Нещо изпускам ли?


Отговори

  • Здравейте,

    Финансовите услуги са освободени доставки и за тях възниква основание за освобождаване от начисляване на данък. Въпреки че за получената услуга,не се дължи ДДС, трябва да се документира, като се издаде протокол по чл.117 от ЗДДС и да се отрази в колона 9 в дневника за покупки и в клетка 30 на спраката-декларация.

    Моля,имайте предвид, че това е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДС

-->