Задай въпрос тук
Петя  Георгиева Петя Георгиева Потребител

Дисциплинарно уволнение



Здравейте, имам следното питане. Имаме служителка (продавач - консултант), която на 15.05.2018 г. трябва да се върне на работа след изтичащо майчинство. Същата има акт за надчет от 2016 г и е осъдена, с издаден изпълнителен лист, от нашата фирма. Днес не се явява на работа. Въпросът ми е може ли да бъде уволнена дисциплинарно или освободена по някакъв друг начин и дали ние й дължим някакво обезщетение?


Отговори

  • Здравейте,
    съгласно чл. 190, ал. 1, т. 2 от Кодекса на труда имате право да наложите дисциплинарно наказание "уволнение", когато работникът или служителят не се яви на работа в течение на два последователни работни дни. Съветвам Ви да потърсите помощ от специалист или да проучите много подробно процедурата по дисциплинарно уволнение, тъй като неспазването й води до незаконосъобразност на уволнението.

    Поздрави,
    Цветан Терзийски
  • Благодаря
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->