Йовка Иванова Йовка Иванова Потребител

Изчисляване на платен отпуск



Здравейте,

Как се изчислява платен годишен отпуск за м.Юли.2018г.-лицето има 6 работни дни и 16 дни платен отпуск.

Брутна заплата за м.Юни.2018 1238,34 лв.

Имаше ли някакъв коефициент?

Благодаря предварително!!!


Отговори

  • Здравейте,

    Брутното възнаграждение за предходния месец се разделя на отработените дни през предходния месец. Във вашия случай се получава следното:
    1238,34 / 21 = 58,97 лв. (среднодневно БТВ)
    Има разпоредба, която казва, че така полученото среднодневно БТВ трябва да се преизчисли с коефициент, който е равен на отношението на дните от предходния и текущия месец. Този коефициент се изчислява, като работните дни от предходния месец се разделят на работните дни от текущия или:
    21 / 22 = 0,9545 (коефициент)
    От тук нататък изчисленията са както следва:
    58,97 х 0.9545 = 56,29 лв.
    16*56,29= 900,64 лв. (възнаграждение за отпуск)

    Моля, имайте предвид, че това е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Велислава Василева
  • Здравейте,

    Изчисление на коефициент за платен отпуск:

    Брутното за предходния месец се разделя на отработените дни през предходния месец.:

    1238.34 лв. - брутно възнаграждение юни

    21 - отработени дни – приемам, че е отработил всички дни през юни

    16 - дни платен отпуск - през юли

    1238.34 / 21 = 58.97 (среднодневно БТВ)

    Среднодневно БТВ трябва да се преизчисли с коефициент, който е равен на отношението на дните от предходния и текущия месец. Този коефициент се изчислява, като работните дни от предходния месец се разделят на работните дни от текущия или: 21 / 22 = 0.9545454 (коефициент)

    От тук нататък изчисленията са както следва:
    58.97 х 0.9545454 = 56.29
    Дни в отпуск 16
    16 х 56.29= 900.64 лв. (възнаграждение за отпуск)
    (1238.34/ 22) х 6= 337.73 лв. (възнаграждение за отработени дни)

    Моля, имайте предвид, че това е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Виктория Йотова
  • А възможно ли е да се заложи по ниско възнаграждение за отработените 6 дни?
  • Здравейте,

    Възможно е да се заложи по-ниско възнаграждение при промяна в заплатата на служителя за съответния месец. Във този случай работодателят е длъжен да поиска и писмено съгласие от работника. Страните по един трудов договор – работодател и служител или работник - могат да го изменят по взаимно съгласие по всяко време. Промяната може да бъде инициирана както от работника или служителя, така и от работодателя. Независимо от кого идва инициативата, другата страна трябва да даде писменото си съгласие. Именно това е и ролята на допълнителното споразумение, което традиционно се прави.

    За справка: чл. 119 от Кодекса на труда

    Моля, имайте предвид, че това е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Виктория Йотова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->