Ива Светославова Ива Светославова Потребител

Болничен



Здравейте

Искам да попитам колко дни имам право на болничен за гледане на дете издадени от педиатър и колко има аз от личният лекар отделно ли са от тези на детето?

Благодаря


Отговори

  • Здравейте, Ива,

    Въпрос 1: "Искам да попитам колко дни имам право на болничен за гледане на дете издадени от педиатър" - Правото и периода на болничен за гледане на дете е по преценка на педиатъра.

    Въпрос 2: "колко има аз от личният лекар отделно ли са от тези на детето?" - Не съм сигурен какво имате предвид и ще очаквам да конкретизирате въпроса си, за да мога да отговоря коректно.

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Даниъл Славчев

  • Здравейте, Ива!

    Болничен лист за гледане на болен член от семейството в дома, както и за гледане на дете, настанено при близки, роднини или приемно семейство по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето (ЗЗД), се издава при спазване на общите разпоредби, определящи компетентността на органите на експертизата на работоспособността:
    лекуващ лекар (стоматолог) - еднолично до 7 дни непрекъснато;
    ЛКК - до 30 дни наведнъж, но за не повече от 6 месеца;
    ТЕЛК - след 180 дни без прекъсване/12 месеца с прекъсване в две предходни години и годината на боледуването.
    Отразеният в болничния лист код за причината за неработоспособността може да бъде 26 или 27 според конкретния случай.

    Болничевн лист с причина 26- Гледане болен до 18 години- ползвате 60 календарни дни за година.


    Поздрави,
    Александрова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗЗО

-->