Светла  Желева Светла Желева Потребител

Отпуск след майчинство



Здравейте!

От 11.11.2016г. съм в майчинство до 11.11.2018г. За 2016г. не съм ползвала полагащият ми се годишен платен отпуск в размер на 20 работни дни, бременността ми беше рискова и бях в болничен от 4-ия месец.

Мога ли сега, след като ми приключи майчинството, да си ползвам отпуската и за трите години 2016,2017 и 2018 г. т.е. 60 работни дни?

Благодаря!



Отговори

  • Здравейте, г-жо Желева,

    съгласно кодекса на труда когато платеният годишен отпуск, който е задължителен съгласно кодекса и е в размер на 20 дни, не е ползван през съответната календарна година, когато е положен труда и това отлагане е поради ползване на друг вид законоустановен отпуск ( отпуск поради бременност и раждане) то правото на работника на позлването му се погасява по давност след изтичане на две години от края на годината, в която е отпаднала причината за неползването му. Във Вашия случай имате прави да си ползвате 60-те дни платен отпуск.

    За справка: чл. 176а ал. 2
    чл. 176 ал.1

    Имайте предвид, че това е лично становище на автора и няма обвързващ характер.

    Поздрави,
    Иван Георгиев
  • Здравейте. Майчинството ми свършва на 29.10 2019г.Имам да ползвам отпуска за 2018г.и 2019г..задължително ли е връщането ми на работа за 10 дни,тъй като след телефонен разговор ми обясниха ,че трябва да се върна ,за да се актуализира заплатата.като цяло ако има възможнокт да ми изчислят отпуската по последни данни,не държа да се връщам за тези 10дена,но незнам дали може така. Благодаря!
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->