Бистра Димова Бистра Димова Потребител

Платен годишен отпуск след майчинство



Здравейте, държавен служител съм и след 2г. майчинство/от 2016 до юли 2018г./ използвах натрупаният платен годишен отпуск за двете години/2016г. и 2017г./ , в които съм била по майчинство и отделно платеният годишен отпуск, който се полага в годината/2018г./, в която се връщам на работа. Завърнах се на работа, но се оказа, че още докато съм била в майчинство през втората година/т.е. 2018г./, работодателят е увеличил размера на основния годишен отпуск от 20 на 26 дена, за което увеличаване никой не ме е уведомил, аз съм използвала 20-те дена и сега ми се отказва ползването на тези 6 дена допълнителен отпуск с мотива, че трябвало да бъдат отработени. Има ли право работодателят да отказва ползването на тези дни?


Отговори

  • Здравейте,

    Когато решите, че искате да ползвате платен годишен отпуск след изтичане на майчинството е нужно да подадете молба до работодателя за използване на натрупалата се отпуска, която да ползвате веднага след като изтече майчинството, без да е нужно да се връщате на работа. Но за това е нужно да получите разрешение от вашият работодател. Без той да е издал заповед за ползване на платен отпуск вие нямате право да го ползвате и да отсъствате. Платения годишен отпуск се натрупва пропорционално на отработеното време. Работодателя е длъжен да ви осигури ползването на платения годишен отпуск през годината. Субективно право на работодателя е разрешението за ползване на платен годишен отпуск за поискания от Вас период и времетраене.


    За справка: чл.176а ал.2 от КТ; чл.176 ал.1

    Моля, имайте предвид, че това е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Виктория Йотова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->