Кети Георгиева Кети Георгиева Потребител

Плащане на заплата



Здравейте,

В предизвестие за напускане съм до 20.12.2018г., тъй като напускам България на 27.12.2018г. и няма да се връщам тук, но шефа ми ме уведоми, че заплата за декември, ще ми я даде в края на януари 2019г. Въпроса ми е, има ли право да го прави, и не мога и да си я взема след последния работен ден?

Благодаря предварително!



Отговори

  • Здравейте, Г-жо Георгиева,

    Съгласно Кодекса на труда, трудовото възнаграждение се изплаща авансово или окончателно всеки месец на два пъти, доколкото не е уговорено друго. В практиката се е наложило уговарянето в трудовия договор на конкретна дата (падеж), на която се получава заплата. Ако това е например десето число на месеца, то работодателят следва да осъществи плащането до десето число на съответния месец включително. Това означава, сумата за възнаграждение и/или аванс да е предадена на служителя в брой или да е разполагаема по сметка на служителя. Трябва да прочетете в трудовия си договор какво сте се уговорили с работодателя си /на коя дата и в кой месец да се изплаща възнаграждението/.

    За справка: чл. 270, ал. 2 от КТ

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Виктория Йотова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->