Фактическата обстановка е следната:
Дружество с ограничена отговорност (ООД) извършващо строително ремонтни дейности има 3-ма съдружници. Част от ремонтните работи, тъй като няма достатъчно нает персонал, се извършват от някой от съдружниците, за което им се заплаща възнаграждение.
Въпроси:
- Как следва да се оформи плащането за положения личен труд?
- Как следва да се определи данъка за това плащане?
- Какви данни се подават към персоналния регистър на осигурените лица?
- Кой следва да удържи и внесе данъка?
Нормативни документи:
- Кодекс за социалното осигуряване (КСО)
- Закон за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ)
- Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО)
- Наредба за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица (НООСЛБГРЧМЛ)
- Наредба Н-8 за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица (Наредба Н8)
- При получаване на възнаграждение, за положен личен труд, от съдружник следва да се оформи документ, в който да е видно, че лицето е получило доход за положения труд. Такъв може да бъде гражданският договор или договор за извършване на услуга с личен труд.
- Осигурителните вноски се изчисляват и внасят върху осигурителен доход определен по реда на ЗБДОО. За нашия пример лицето е родено след 31.12.1959 година и ще бъде осигурено за всички осигурени социални рискове върху 420 лв. Осигурителните вноски са изцяло за сметка на самоосигуряващото се лице
- При определяне на данъка върху доходите на физическите лица, от изплатения доход се приспадат осигурителните вноски, които лицето е длъжно да прави за своя сметка.
Пример:
Осигурителен доход = 420 лв
Брутно възнаграждение за положен личен труд през месеца = 500 лв
Осигурителни вноски за сметка на самоосигуряващото се лице:
За ДОО = 68.46
За ДЗПО в УПФ = 21.00
За Здравно осигуряване = 33.60
Общо = 123.06 лв
Определяне на данъчната основа и данъка:
Данъчна основа = 500 – 123.06 = 376.94
Данък = 376.94 х 10% = 37.694
- При подаване на декларация образец едно, освен задължителните за попълване полетата, за самоосигуряващо се лице получаващо възнаграждение за положен личен труд в дружеството, следва да се попълнят и:
Поле 31 – попълва се облагаемият доход определен по реда на § 1, т. 26, буква "и" от допълнителните разпоредби на ЗДДФЛ
Поле 31а – попълва се начисленият месечен данък определен по реда на чл. 42, ал. 4 от ЗДДФЛ
! Забележка – Код за вид осигурен остава непроменен (В нашия пример = 12 – за самоосигуряващи се лица)
- Удържането и внасянето на данъка се прави от платеца на дохода. Това означава, че дружеството ще удържи и внесе данъка за изплатения доход. Дружеството следва да декларира удържания и внесен данък за изплатения доход в декларация образец 6.
- Лицата получаващи такива доходи задължително следва да подават годишна данъчна декларация. Тези доходи следва да бъдат включени и при определяне на окончателния осигурителен доход в приложенията към данъчната декларация.
- Сумите изплатени на съдружници, за положен личен труд в дружеството, не следва да се включват в справката по чл. 73 от ЗДДФЛ – за изплатените суми по извънтрудови правоотношения. Това е така тъй като данъка за тези плащания се определя по чл. 42, ал. 4 от ЗДДФЛ (както при трудови правоотношения) и се декларира с декларация образец 6.
! Внимание – Данъка върху доходите от възнаграждения, за положен личен труд от самоосигуряващи се лица съдружници в дружеството, в което е положен труда, се определя по реда на чл. 42, ал. 4 от ЗДДФЛ и следва да бъде включен в декларация образец 6.
Коментари