Elena Elena Elena Elena Потребител

Право на обезщетение по чл.222 от работодател



Здравейте,

Имам ли право на обезщетение по чл.222 от КТ, след като ме съкратят по чл.328? Проблема е, че освен трудовия договор на 8 ч. се осигурявам и като свободна професия.

Разбрах, че от НОИ няма да получа обезщетение, освен ако не спра самоосигуряването. Но дали ще получа такова от работодателя?

Предварително благодаря!



Отговори

  • Здравейте. Работодателят е длъжен да ви изплати обезщетение по чл.222 от КТ, ако не започнете работа до 1 месец след датата на съкращението. Това обезщетение се дължи от работодателя, не от НОИ.
    Важно е и по коя алинея на чл.328 сте съкратени. От НОИ ще получите обезщетение за безработица в зависимост от основанието за прекратяване на трудовото правоотношение.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->