asen kolev asen kolev Потребител

Отпуск при даряване на кръв



Здравейте.

Въпросът ми е дали при даряване на кръв и полагащият се двудневен отпуск съм длъжен да пускам молба за съответния отпуск? Има ли право поради някаква причина, каквато и да е, работодателят да ми отказва ползването на този отпуск?



Отговори

  • Здравейте,
    При ползване на ползването на платен отпуск по чл.155 и 156 от КТ се подава писмена молба от работника /чл.22 ал.1 от НРВПО/. Отпуска за кръводаряване е по чл.157 т.2 от КТ, като работодателя е длъжен да освобождава от работа работника или служителя. Редно е вие да уведомите работодателя, а от Кръвния център ще ви издадат документ, с който да удостоверите вашето отсъствие за деня на прегледа и кръводаряването, както и 1 ден след него. Работодателя не би трябвало да ви отказва този вид отпуск.

  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->