Задай въпрос тук
Desislava  Sokolova Desislava Sokolova Потребител

Изчисляване на сума за получаване при болничен



Здравейте,

На каква база се изчисляват болничните от НОИ освен върху сумата предвидена в договора, която е 280 лв на 8-часов работен ден? Имам и 20 години трудов стаж.

Задавам този въпрос, защото имам болничен лист от 15.12.2012 до 03.01.2013 за който ми преведоха от НОИ само 60 лв, който ми се струват много малко. Толкова ли трябва да са? Ако не - какво трябва да направя? Съществува ли вероятност работодателят ми да не ме е осигурявал в/у тази сума от 280 лв - как мога да проверя това?



Отговори

  • Здравейте,

    Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изчислява в размер 80 на сто, от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски, за периода от 18 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността. За дните, включени в 18 месечния период, се взема предвид среднодневната минимална работна заплата за страната за съответния период, ако лицето: не е било осигурено за общо заболяване и майчинство; е ползвало неплатен отпуск, който се зачита за трудов или служебен стаж; е ползвало отпуск за отглеждане на малко дете.

    Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението. В случаите, в които работната ви заплата е била под минималния осигурителен праг за вашата професия, върху който са внасяни осигурителните вноски, обезщетението което ще получите от НОИ, няма да е върху тази по-висока база, а върху по-ниската, на която е изплащано възнаграждението (до минималната работна заплата).

    А що се касае до това кой, кога и как ви е осигурявал, то вие можете постоянно да проверявате това в сайта на НОИ, след като предварително си извадите персонален ПИК код. Това може да направите лично в териториално поделение на НОИ по постоянния ви адрес (по лична карта), за което ще е необходимо да представят само личната си карта.

    (аргументи: чл.41 от КСО)

    Поздрави,
  • Здравейте разбрах как се изчислява болничен а именно 3 дни плаща работодателя и останалите НОИ като се връщат 18м. назад събира се сумата на която съм осигурен за тези месеци и се дели на сумата от работните дни за тези месеци и резултата е дневно възнаграждение от което НОИ плаща 80% . Въпросат ми е ако в тези 18 имам болничен сумата прибавя ли се защото срещу нея няма дни а съответно дните в които съм бил болничен са отразени към общите което пък от своя страна намаля надницата за месеца или нагледно
    осигурен на 1500лв
    5дни болничен 300лв
    21работни дни
    Аз смятам така: 1500+300=1800:21работни дни са 85х80%=68лв
    правилно ли смятам
  • Здравейте,

    Отговора на въпроса Ви е в чл.41 ал.3 от КСО, който казва, че за дните, включени в периода от 18-те месеца, през които сте получавали парично обезщетение от общественото осигуряване за временна неработоспособност, се взема предвид доходът (надникът), от който е определено това паричното обезщетение.

    Поздрави,
    Николай Иванов
  • Това хбаво аз гледам в ной да речем съм получил за месец септември миналата година от нои надник 50лв толкова ще е колкото и да го смятат въпросът ми е следният в графата осигуряване в Нои за септември миналата година имам две ОСИГУРОВКИ за 21 раб. дни една от Нои и една от работодателя въпросът ми беше при изчисленията събират ли се двете суми защото и двете са за месец 9ти но дни има само срещу осигуровката на работодателя демек там са и болничните в смисъл бил съм на работа 16 дни а в графата са и болничните 5 дни за това питам двете суми събират ли се
  • Болничният се смята както съм го сметнал тоест събират се двете плащания благодаря .Имам обаче друг въпрос как работодателя плаща 3те дни защото за месец юни са ми платени 221лв а за месец август 54лв. къде е уловката доколкото знам работодателят плаща 70% но от нетния доход ли или брутният и кой месец се взима за база
  • Месеца, в който започва неработоспособността - или месеца, в който попада първия ден от болничния!

    Поздрави,
    Николай Иванов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи с КСО

-->