Катерина  Христова Катерина Христова Потребител

ДДС за отдаване на имот под наем за туристически услуги



Здравейте,

Ако българска фирма наеме недвижими имоти (апартаменти) от полски физически лица, категоризира ги, и ги използва да настанява в тях туристи, които са закупили туристически пакет от полски туроператор, това изисква ли да начислява ДДС във фактурата към полския туроператор? Апартаментите са на територията на България.

Ако българската фирма отдаде под наем на полската фирма тези апартаменти и полската фирма настани туристите в тях, може ли да се приема, че българската фирма извършва услуги свързани с недвижими имоти /посрещане на туристите, даване на ключове и др. под./ и не трябва да начислява ДДС?



Отговори

  • Здравейте.
    По първия въпрос - ще трябва да прилагате намалената ставка на ДДС от 9% при фактуриране на нощувки в категоризирани обекти.
    виж чл. 66 ал.2 от ЗДДС

    Вторият въпрос е урегулиран в чл.21, ал.4, буква "в" от ЗДДС - място на изпълнение при доставка на услуга. Смятам, че трябва да начислявате ДДС във вашите фактури.

    За по- обширна консултация, моля свържете се с нас.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДС

-->