Иванка  Тасева Иванка Тасева Потребител

Прекратяване на срочен трудов договор по време на болнични



Здравейте,

Как се процедира, когато служител назначен на срочен трудов договор е в болнични в момента на изтичане срока на договора? Кога трябва да се прекрати въпросния срочен договор - след изтичане на неговия срок, или след изтичане на болничния лист?

В Кодекса на труда е посочено, че срочен договор автоматично преминава в безсрочен, ако не се прекрати в 5 дневен срок от изтичането му. Значи ли това, че ако служителят е в болнични, в този период договорът ще премине в безсрочен?



Отговори

  • Здравейте,
    сключеният срочен трудов договор се прекратява с изтичане на уговорения срок /чл.325 ал.1 т.3/. Ако не искате договорът да премине в безсрочен си го прекратявате от датата, която сте договорили за приключване във договора. Дори и лицето да е в болничен, в декл.15 към болничния ще впишете в т.2 датата от която се прекратява правоотношението.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->