Владимир Лютов Владимир Лютов Потребител

Осигуряване на работещ пенсионер



Пенсионер съм и работя по граждански договор за извършване на ремонт. Като пенсионер съм социално осигурен. Задължен ли съм да правя осигуровки ДОО, ЗО, ПКБ и ОЗМ?



Отговори

  • Здравейте,

    Задължително е да внасяте само здравни осигуровки. В случай че доходът, който получавате, намален с нормативно признатите разходи за дейността, е по-голям или равен на минималната работна заплата, то ще внасяте здравни осигуровки върху реално получения доход. В противен случай можете да внасяте осигуровки върху половината от размера на минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, т.е. 210 лв.

    За другите фондове на общественото осигуряване не сте длъжен да правите вноски, но можете да изберете да правите това доброволно.

    Справка за нормативната уредба, приложима за този казус, може да направите в чл. 4, ал. 6 от Кодекса за социално осигуряване и чл. 40, ал. 1, т.3 и ал. 5 от Закона за здравното осигуряване.

    Поздрави,
    Виктор Баталов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗЗО

-->