Zdravko Penev Zdravko Penev Потребител

Болнични за гледане на малко дете



Здравейте,


При въвеждането на болничен лист в програмата, която ползвам, когато избера опцията гледане на дете 2-8 години не се изплаща обезщетение за първите 3-дена от работодателя, а когато избера опцията гледане на дете до 18 години се изплаща 70 % от работодател за първите 3 дни.


Има ли разлика при гледане на болно дете от 2-8 години и гледане на болно дете до 18 години?


Благодаря предварително!



Отговори

  • Здравейте,
    В закона за Социално осигуряване паричното обезщетение при условията и в размера на паричното обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изплаща и за:
    1. Гледане на болно дете до 18-годишна възраст - до 60 календарни дни през една календарна година.
    Като в този срок до 60 кал.дни не влизат болничните за гледане на дете до 18-годишна възраст, болно от заразна болест - до изтичането на срока на карантината и гледане на здраво дете, върнато от детско заведение поради карантина - докато трае карантината.
    Законът ясно определя, че първите 3 дни на паричното обезщетение за гледане на дете не навършило 18 години се изплащат на 70 % от работодателя.
    /КСО чл.41 ал.1 и чл.45 ал.1 т.2,3,5/.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи с КСО

-->